Spotkanie autorskie z Krzysztofem Petkiem

Penetruje jaskinie. Skacze ze spadochronem. Podróżuje w niebezpieczne miejsca. Zgłębia tajniki kung-fu i karate. Prowadzi szkoły przetrwania i warsztaty dziennikarskie. Spotyka się z młodymi ludźmi, by mówić im o tym jak można ciekawie żyć. Pisze reportaże i książki. Krzysztof Petek pojawił się 20 listopada 2013 r. na spotkaniu autorskim z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum,  zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Łącku. Uczestnicy spotkania mieli okazję nie tyko posłuchać opowieści o książkach, zbieraniu do nich materiału w przeróżnych, często niebezpiecznych miejscach. Rozmawiali o odpowiedzialnym zawodzie dziennikarza, dyskutowali o wyprawach organizowanych dla czytelników. Autor, rocznik siedemdziesiąty, pochodzący z Wadowic, mieszka od kilku lat we Wrocławiu. Na spotkanie przybywa ubrany swobodnie i na luzie, tak jakby właśnie wrócił z nowej wyprawy. Zjawił się pudełkiem książek pod pachą, scyzorykiem przy pasku i uśmiechem na twarzy. Przez dwie godziny potrafił zająć sporą grupę nie zawsze spokojnych uczniów opowieściami, które czasem wywoływały głośny śmiech, czasem wzruszały i intrygowały. Pokazał książki, ale i noże; prezentował techniki samoobrony. Mówi wprost, że dziennikarzem zostaje się po to, by mówić prawdę tym, którzy sami wielu informacji nie potrafią sprawdzić.Krzysztof Petek lansuje model życia, który kłóci się z powszechną modą. Proponuje wyprawy, szkoły przetrwania, warsztaty dziennikarskie, ale stawia warunki:

- Zero alkoholu, zero papierosów, nie mówię już o narkotykach, bo odeślę takiego w paczce do domu... Nie ma przeklinania, bójek i zachowań rodem spod budki z piwem. Kto ma mózg, wie, o czym mówię. Nie interesują mnie kontakty z ludźmi na poziomie zardzewiałego kaloryfera. Jeśli weźmiecie mózg, gwarantuję, że będziemy się dobrze bawić.

Rzeczywiście uczestnicy spotkania dobrze się bawili, ale i ostro dyskutowali. A potem ustawili się w długiej kolejce do szkolnej biblioteki po książki Krzysztofa Petka.

B. P.

Opublikowano: 03 grudnia 2013 19:58