Dzień Edukacji Narodowej 2013

Jeszcze nie tak dawno Dzień Edukacji Narodowej oficjalnie nazywany był Dniem Nauczyciela. I wcale nie był to dobry pomysł – bo 14 października nie powinien być obchodzony jako dedykowany jednej tylko grupie zawodowej. Tu chodzi przecież o coś znacznie istotniejszego: o przypomnienie momentu i ludzi, którzy jako pierwsi wpadli na pomysł, że uczenie kogoś i uczenie się jest czymś na tyle ważnym, że stanowi część interesu narodowego.Trudno przecenić znaczenie faktu, że od  momentu powstania Komisji Edukacji Narodowej rozpoczyna się proces, którego końcem jest współczesne założenie, że jednym z najważniejszych mierników wartości człowieka jest jego wykształcenie. Dlatego też 14 października nie jest ani świętem ucznia, ani świętem nauczyciela, ani też świętem bibliotekarza, woźnej, sekretarki czy konserwatora – to wielki powód do dumy i świętowania dla wszystkich, w jakikolwiek sposób biorących udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu, jakim jest szkoła. Oczywiście uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej w Łącku nie przebiegała w tak poważnym nastroju. Po raz kolejny była to okazja do zaprezentowania się uczniów, którzy przygotowali inscenizację pod bardzo tajemniczym tytułem „Trzecia kartka”, złożoną ze skeczy, wierszy i piosenek. Było wesoło, kolorowo, energetycznie i zabawnie. Na szczególne słowa uznania zasługiwała bajka o krasnoludkach, które założyły szkołę, wystawiona przez uczniów z klas czwartych i piątych. Jak zwykle trud młodych aktorów był nagrodzony rzęsistymi oklaskami i podziękowaniami ze strony pana dyrektora Zdzisława Ratajczyka. Nad uczniami przygotowującymi przedstawienie czuwały panie: Emilia Petrykowska i Bogumiła Pierzchanowska. Dekorację przygotowała pani Dorota Kortus.

B. P.

Opublikowano: 03 grudnia 2013 19:37