Łąckie zuchy i harcerze na rajdowym szlaku.

Koniec roku szkolnego to doskonała okazja do podsumowania całorocznych działań zuchów i harcerzy. Jedne  z najprzyjemniejszych wspomień wiążą się oczywiście z rajdami. Powspominajmy więc...

Wraz z nastaniem nowego roku szkolnego łąckie zuchy i harcerze planują swoje działania. Jednym z takich działań, jakie corocznie podejmują w okresie jesiennym jest udział w pieszych rajdach organizowanych przez PTTK Płock. Wspólnym celem rajdów jest propagowanie aktywnego wypoczynku, popularyzacja turystyki pieszej wśród dzieci i młodzieży. Coraz częściej poza harcerzami i zuchami, dołączają do nas inni uczniowie naszej szkoły, zaciekawieni opowieściami z poprzednich lat. I choć czasem na rajdowym szlaku nie jest łatwo, trasy nie są najkrótsze, a pogoda często płata figle, to każdy uczestnik przyznaje, że jest to świetna przygoda i że na pewno warto wybrać się choć na jeden taki rajd.

8 października 2016 r. - XXXVIII Rajd Pieczonego Ziemniaka
Jak każdy wie - harcerzom żadna pogoda nie jest straszna. Dlatego nie patrząc na ciemne chmury, założyliśmy nieprzemakalne kurtki, ciepłe obuwie i udaliśmy sie do Słupna, skąd rozpoczynała się nasza pierwsza w tym roku rajdowa trasa. Niezłomni i nadal uśmiechnięci, choć nieco przemoczeni, dotarliśmy po przejściu 12 km do Stanicy Wodnej Flis w Liszynie, gdzie mieliśmy okazję zjeść gorącego pieczonego ziemniaka, usmażyć przy ognisku kiełbaskę i mile spędzić ze sobą czas. Podczas tego rajdu zuchom i harcerzom towarzyszyły dh Dorota Kortus i dh Ewa Krzywda.

22 października 2016 r. - XXXVIII Rajd Ciżemka
Po raz pierwszy mieliśmy okazję uczestniczyć w Rajdzie Ciżemka, zorganizowanym przez SKKK-PTTK "Małachowianka". W Płocku stawiliśmy się licznie i w dobrych humorach. Na starcie otrzymaliśmy listę zadań. Aby je rozwiązać musieliśmy odwiedzić wiele ważnych miejsc w Płocku. Trzeba było też być bardzo uważnym. Dodatkowym zadaniem było robienie zdjęć z każdym napotkanym pomnikiem, dowiadując się przy tym, czyj jest to pomnik i dlaczego ta osoba jest dla Płocka ważna. Nawet ci, którym wydawało się, że znają Płock dobrze, mieli czasami twardy orzech do zgryzienia. Podczas rajdu liczył się czas, spostrzegawczość i dobra organizacja grupy. Świetnie się bawiliśmy, a przy okazji była to fantastyczna lekcja płockiej historii. Na koniec czekał na nas w L.O. im. Stanisława Małachowskiego słodki poczęstunek i zabawy integracyjne z pozostałymi uczestnikami rajdu. Na rajdowy szlak na pewno wrócimy za rok. Podczas rajdu Ciżemka zuchom, harcerzom oraz uczniom naszej szkoły towarzyszyli: dh Bernadeta Złotowska, dh Ewa Krzywda, pani Milena Kuchta i pan Marcin Pieńkos. Serdecznie dziękujemy za pomoc!

5 listopada 2016 r. - XXV Rajd Niepodległości "Szlakami Legionistów Płockich" i Konkurs Piosenki i Pieśni Legionowej
Tradycją już stał się nasz udział w płockim Rajdzie Niepodległości. Jest to wyjątkowy rajd. Corocznie przemierzamy inną trasę, oddając hołd poległym i pomordowanym w obronie ojczyzny, w 1920 roku, mieszkańcom Płocka i okolic. W tym roku trasa była wyjątkowa, ponieważ pierwszy raz mieliśmy okazję zobaczyć miejsce zwane Kopcem Harcerzy. Niektórzy nie mieli pojęcia, że takie miejsce znajduje się na terenie miasta. Ogromny żelazny krzyż harcerski i historia tego miejsca z pewnością zrobiły na nas wrażenie. Harcerze w zadumie przemierzali rajdową trasę, zapalili również znicze. Na zakończenie rajdu udaliśmy się do LO im. Władysława Jagiełły w Płocku, gdzie odbył się Konkurs Piosenki i Pieśni Legionowej. Nasza szkoła również miała tu swoje reprezentantki. Maja Byszewska i Julia Ignaczak z klasy 5c jako duet JuMa zaśpiewały piękna piosenkę "Honor i gniew". Liczne gratulacje i zdobycie pierwszego miejsca są dowodem na to, że zrobiły to pięknie. Widzowie zgodnie przyznawali, że widząc ich powagę i słysząc determinację w głosach, niejednemu zakręciła się w oku łza. Dziewczynom serdecznie gratulujemy i jesteśmy z nich bardzo dumni. Na rajdowym szlaku harcerzom towarzyszyły dh Bernadeta Złotowska i dh Ewa Krzywda.

Tekst i zdjęcia: Ewa Krzywda

Opublikowano: 14 lipca 2017 07:37