Spotkanie z górnikiem

Naszą szkołę 4 grudnia odwiedził niecodzienny gość. Był nim emerytowany górnik – pan Teodor Zawadzki, dziadek uczennicy z klasy drugiej. Nasz gość opowiedział uczniom z klas najmłodszych o trudniej pracy pod ziemią i o niebezpieczeństwach, na jakie górnicy są codziennie narażeni.   Przypomniał też, że patronką wszystkich górników jest święta Barbara. I to właśnie w jej imieniny górnicy obchodzą swoje święto. Mogliśmy podziwiać galowy mundur górniczy, a także dowiedzieć się, jakie kolory pióropuszy noszą poszczególni górnicy przy czako, czyli czapce górniczej. Na przykład czerwony pióropusz noszą członkowie orkiestry górniczej, a czarny ci górnicy, którzy pracują pod ziemią. Dzieci mogły też dotknąć bryły węgla. Nie mogliśmy sobie też odmówić wspólnego zdjęcia.

Opublikowano: 10 grudnia 2014 18:47