Pamiętamy o Tych, którzy odeszli...

29 października 2014 roku uczniowie klasy IIIc i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Elżbiety Jędrzejewskiej i p. B. Pierzchanowskiej byli na cmentarzu parafialnym w Korzeniu. Wykonali prace porządkowe, złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogiłach żołnierzy i nauczycieli. Modlitwą i chwilą ciszy uczcili pamięć zmarłych w obronie ojczyzny - Piotra Kudźby, który poległ na froncie zachodnim jako ochotnik Armii Amerykańskiej 20 września 1918 roku oraz Wacława Jędrzejczaka, który zginął we wrześniu 1939 roku. W Korzeniu znajduje się Jego symboliczny grób.

W powadze i skupieniu uczniowie zatrzymali się przy grobie Czesława Jeżewskiego, wieloletniego proboszcza Parafii Korzeń, kapelana Wojska Polskiego. Wysłuchali też wspomnień o nieżyjących już nauczycielach łąckich szkół – Jadwidze i Mieczysławie Osicach oraz Stefanii Mierzejewskiej. Sami wspominali Kasię Matusiak – zmarłą przed rokiem koleżankę.

Natomiast uczniowie klasy IVb, pod opieką p. dyrektor M. Pietrzak i R. Makarewicz odwiedzili miejsce zbiorowej egzekucji ludności cywilnej z naszych terenów. To tu w listopadzie i grudniu 1939 roku Niemcy zamordowali 43 osoby, tylko dlatego, że byli Polakami. Obok pomnika głównego postawione są trzy krzyże. Upamiętniają osoby, które usiłowały uciec z miejsca egzekucji i w tym miejscu dosięgła je kula.

Jerzy Waldorff powiedział kiedyś „Groby polskie to są kotwice narodu, utwierdzają nas w przekonaniu, że mamy prawo do niepodległości, mamy prawo być jednym z pierwszych narodów Europy”. Pamięć o tych, którzy odeszli jest naszym obowiązkiem.

Opublikowano: 09 listopada 2014 17:57